CZ
PL
KurzySeminářeLektoři
Flamenkeria - Úvod

Flamenco s lektory ze Španělska

Laura "La Caleta"Laura "La Caleta" vede v akademii Flamenkeria kurzy v zimním trimestru 2014.

Z Konzervatoře do Amor de Dios

Laura Gómez Valladares, "La Caleta", se narodila v Madridu v roce 1982 a první taneční kroky předvedla ve svých čtyřech letech. Absolvovala Královskou taneční a hudební konzervatoř v Madridu a v tanečním vzdělání pokračovala v proslulé flamenkové škole Amor de Dios s Carmelou Greco, "La Truco", Belén Fernández, Inmaculadou Ortegou, Merche Esmeraldou, Manuelem Liñánem a dalšími. Svoji profesní přípravu si doplnila také v Seville, ve Škole Matilde Coral a s Evou La Yerbabuenou.

Umělecké zkušenosti

S řadou tanečních souborů vystupovala v tablao (když tancovala v mytickém madridském flamenkovém sále Corral de la Morería) a v jiných španělských městech. Hostovala v Dubaji, Paříži, Pekingu, Šanghaji, Itálii, Portugalsku a Švýcarsku. V současnosti Laura vystupuje s vlastním souborem, jako choreografka se účastní různých tanečních a divadelních projektů.  

Lektorská činnost

Pokud jde o její učitelskou dráhu, byla pozvána jako profesorka do Brazílie. Pracovala jako lektorka a choreografka též v Lausanne, a jako hostující profesorka vedla kurzy v akademii Flamenquería v Moskvě.

V současnosti Laura “la Caleta” je ředitelkou Školy scénických umění Keviri v Móstoles (Madrid). V letošním roce všichni její studenti úspěšně absolvovali zkoušku, kterou pořádá madridská asociace učitelů španělského tance a flamenka (APDE Asociación de Profesores de Danza Española y Flamenco), a získali certifikát, který uznává Katedra flamenkologie v Jerezu.

Z rozhovoru s Laurou “La Caleta”

Vystačím si s duší

Když se interpretuje nějaká choreografie, je třeba, aby v ní bylo všechno: okamžiky podupávání, lakoničnost, okamžiky ticha a okamžiky pohybů paží, okamžiky smyslné, plné čistoty i výbojné... Na každé hledisko je třeba dát důraz. Já si však vystačím s duší: jsem spíše tanečnice, která vyjadřuje prožitky a emoce. Každý tancuje podle toho, jaký je. Já se považuji za obzvláště vnímavou, vášnivou a emotivní. Nesmí se zapomínat na podstatu flamenka. Dříve učitelé neměli takovou techniku, ale cítili flamenco všemi smysly. Snad bychom se nad tím měli zamyslet.

Další fotografie Laury v rubrice GalerieZpĕt

Máte rádi flamenco? Doporučte jej svým známým.